The Complete List Of This Year's Oscar Winners

certified Strife expert badge
6 mins read
Glenn also wrote about

the-complete-list-of-this-years-oscar-winners

Yesterday, the 90th annual Academy Awards were hosted at the Dolby Theatre in Hollywood, Los Angeles. Here is the complete list of all the winners:

Best Picture:
“The Shape of Water” (WINNER)
“Call Me by Your Name”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Post”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Actress:
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (WINNER)
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Meryl Streep, “The Post”

Actor:
Gary Oldman, “Darkest Hour” (WINNER)
Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

Director:
“The Shape of Water,” Guillermo del Toro (WINNER)
“Dunkirk,” Christopher Nolan
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“Phantom Thread,” Paul Thomas Anderson

Original Song:
“Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez (WINNER)
“Mighty River” from “Mudbound,” Mary J. Blige
“Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens
“Stand Up for Something” from “Marshall,” Diane Warren, Common
“This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul

Original Score:
“The Shape of Water,” Alexandre Desplat (WINNER)
“Star Wars: The Last Jedi,” John Williams
“Dunkirk,” Hans Zimmer
“Phantom Thread,” Jonny Greenwood
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell

Cinematography:
“Blade Runner 2049,” Roger Deakins (WINNER)
“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel
“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
“Mudbound,” Rachel Morrison
“The Shape of Water,” Dan Laustsen

Original Screenplay:
“Get Out,” Jordan Peele (WINNER)
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh
“The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

Adapted Screenplay:
“Call Me by Your Name,” James Ivory (WINNER)
“The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber
“Logan,” Scott Frank & James Mangold and Michael Green
“Molly’s Game,” Aaron Sorkin
“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees

Live Action Short Film:
“The Silent Child,” Chris Overton, Rachel Shenton (WINNER)
“DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk
“The Eleven O’Clock,” Derin Seale, Josh Lawson
“My Nephew Emmett,” Kevin Wilson, Jr.
“Watu Wote/All of Us,” Katja Benrath, Tobias Rosen

Documentary Short Subject:
“Heaven Is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel (WINNER)
“Heroin(e),” Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon
“Edith+Eddie,” Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
“Knife Skills,” Thomas Lennon
“Traffic Stop,” Kate Davis, David Heilbroner

Film Editing:
“Dunkirk,” Lee Smith (WINNER)
“Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss
“I, Tonya,” Tatiana S. Riegel
“The Shape of Water,” Sidney Wolinsky
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory

Visual Effects:
“Blade Runner 2049,” John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer (WINNER)
“Guardians of the Galaxy Vol. 2,” Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
“Kong: Skull Island,” Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
“Star Wars: The Last Jedi,” Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan
“War for the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

Animated Feature:
“Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson (WINNER)
“The Boss Baby,” Tom McGrath, Ramsey Ann Naito
“The Breadwinner,” Nora Twomey, Anthony Leo
“Ferdinand,” Carlos Saldanha
“Loving Vincent,” Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman

Animated Short:
“Dear Basketball,” Glen Keane, Kobe Bryant (WINNER)
“Garden Party,” Victor Caire, Gabriel Grapperon
“Lou,” Dave Mullins, Dana Murray
“Negative Space,” Max Porter, Ru Kuwahata
“Revolting Rhymes,” Jakob Schuh, Jan Lachauer

Supporting Actress:
Allison Janney, “I, Tonya” (WINNER)
Mary J. Blige, “Mudbound”
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Foreign Language Film:
“A Fantastic Woman” (Chile) (WINNER)
“The Insult” (Lebanon)
“Loveless” (Russia)
“On Body and Soul (Hungary)
“The Square” (Sweden)

Production Design:
“The Shape of Water,” Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau (WINNER)
“Beauty and the Beast,” Sarah Greenwood; Katie Spencer
“Blade Runner 2049,” Dennis Gassner, Alessandra Querzola
“Darkest Hour,” Sarah Greenwood, Katie Spencer
“Dunkirk,” Nathan Crowley, Gary Fettis

Sound Mixing:
“Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo (WINNER)
“Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
“Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
“The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
“Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

Sound Editing:
“Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King (WINNER)
“Baby Driver,” Julian Slater
“Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green
“The Shape of Water,” Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
“Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood

Documentary Feature:
“Icarus,” Bryan Fogel, Dan Cogan (WINNER)
“Abacus: Small Enough to Jail,” Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman
“Faces Places,” JR, Agnès Varda, Rosalie Varda
“Last Men in Aleppo,” Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen
“Strong Island,” Yance Ford, Joslyn Barnes

Costume Design:
“Phantom Thread,” Mark Bridges (WINNER)
“Beauty and the Beast,” Jacqueline Durran
“Darkest Hour,” Jacqueline Durran
“The Shape of Water,” Luis Sequeira
“Victoria and Abdul,” Consolata Boyle

Makeup and Hairstyling:
“Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick (WINNER)
“Victoria and Abdul,” Daniel Phillips and Lou Sheppard
“Wonder,” Arjen Tuiten

Supporting Actor:
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (WINNER)
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”

Congratulations to all the winners! Until next year!
(0 reviews)
Share this article

Related articles

Show more

THE ONES WHO LOVE MUSIC

Music
online
Eva van Kuik
Eva van Kuik
$ 0.38 PM
show profile
Amstelveen ,  Netherlands
Languages: English, Dutch
concert music photography concert photography music photographer music journalism concert reviews music industry concerts songs albums concert photographer album review music updates music strife
Eva is available now
Call anyway
Rasmus Jersborg
Rasmus Jersborg
$ 0.38 PM
show profile
tech support, music magazine
København ,  Denmark
Languages: Danish, English, Swedish
concert music strife article writing music photographer music journalism editing festival reviews concert reviews music industry music strife windows programming linux
Rasmus will be available in 4 hours 36 mins
Call anyway
online
Ruben Hultman
Ruben Hultman
$ 0.06 PM
I'm the ONE Songwriter & Musician, active since 2009. Solo-Artist since 2015.
show profile
Örebro Municipality ,  Sweden
Languages: English, Swedish
guitar drums piano vocals vocallessons bass song writing music strife music studio songs recording bands swedish
Ruben is available now
Call me
online
Harrie van der Lubbe
Harrie van der Lubbe
Free
(16)
I'm the ONE that might be able to help you If you have difficult technical questions
show profile
Creative Developer
Tangerang ,  Indonesia
Languages: German, English, Indonesian, Dutch, Thai
singing classical choir video calls messaging agents p2p platform jakarta karawaci cmas dutch english bitterballen homebrewing stoofvlees
Harrie is available now
Call anyway
Jay Will
Jay Will
$ 1.00 PM
I'm the ONE That can help
show profile
School and Sports
Cook County ,  United States
Languages: English
drums beats making recipe baking spicy fitness football baseball basketball food food for sports
Jay will be available in 36 mins
Call anyway